Eredmény(ek) 14 mutatása

Mert megérdemlem…

Előre bocsátom, hogy a következő sorok kényes témákat fognak érinteni! Sokan megsértődhetnek, vagy épp önigazolást kereshetnek a tartalmában. De szeretném jelezni, hogy senkit és semmit nem kívánok minősíteni. Egy jelenségről osztanám meg a gondolataimat…

Egyik este egy gyógyító női körben nyolc résztvevő, köztük 3 egyedülálló, 3 házas és 2 párkapcsolatban élő ült. A házasok közül egy válófélben volt. Egy épp új esélyt adott a férjének. És egynek válságban volt a házassága. A szinglik közül egy jól érezte magát így, a másik kettő kereste a társát. A párkapcsolatban élőknek voltak gondjaik, de bizakodóan viszonyultak a helyzetükhöz.

A kiinduló helyzet az volt, hogy a házasságban élők arról számoltak be (és korábbi tapasztalataikból ezt a többiek is meg tudták erősíteni sajnos), hogy a párjaik éveken át gyakorlatilag semmibe vették az ő igényeiket, vágyaikat. Több fázison mentek keresztül: kértek, sírtak, tomboltak, majd elkeseredtek, csendben maradtak, reménytelenné váltak, végül így vagy úgy, de kiléptek a kapcsolatból. A férfiak ekkor eszméltek… Korábban a nő volt az erőszakos, a hisztis, a hideg, az undok stb. Aztán elkezdtek teperni. Hogy erre a nő mit reagál? Egyénfüggő. Volt, aki adott új esélyt. Volt, aki már nem tudott… De miért kell mindig ide jutni? Mert ez iszonyúan gyakori forgatókönyv!!!

Nem állt szándékunkban szapulni a férfiakat. Szeretjük, tiszteljük, becsüljük őket. Társnak tekintjük őket, nem a gyerekünknek és nem az apukánknak. A legtöbben tényleg megtesszük a lehető legtöbbet, hogy működjön a kapcsolat. Egy ideig…

A női oldal a mi asztalunk. Ebben tudunk változtatni. A férfiak olyanok, amilyenek, ha másként akarnak majd élni, megteszik. 

Felmerült a kérdés:

„Mit gondoltok, ha egy férfi úgy ugrálna körül minket, mint mi őket, milyen lenne? Jól esne? Vagy csak egy ideig lenne kellemes? Utána nem lenne szinte zavaró? Vajon nem vagyunk mi is baromi idegesítőek, amikor ezt a pincsikutyás körberajongást nyomjuk?”

Hiszen erre vagyunk kondicionálva. A hagyományos szerepleosztás idejéből ránk maradt, hogy a férfi megy pénzt keresni, a nőé a háztartás, a család.  Azonban ez ma nem működőképes. Az egykeresős családmodellt szinte lehetetlen megvalósítani. Ám a munkamegosztás és az ezzel kapcsolatos elvárások (nem csak a férfiakban, bennünk is) megmaradtak. A férfi dolgozik, ez igaz. A nő dolgozik. És főz, mos, takarít, gyereket nevel, bevásárol, menedzseli az otthon működését. És ez evidencia. Természetes. Észrevétlen… (Tudtátok, hogy létezik a Láthatatlan munka világnapja, épp erre a jelenségre?)

Egész életemben egyetlen férfit ismertem, a legjobb barátnőm édesapját, aki teljes meggyőződéssel mondta (és csinálta!): 

„Én nem segítek a feleségemnek a háztartásban, hanem résztveszek benne! Én is ott lakom. Ez éppúgy az én dolgom, mint az övé.”

Hát… Ti ismertek még ilyen férfit? Aki nem csak mondja, de tényleg ki is veszi a részét, zokszó, vádaskodás nélkül, kölcsönösen megbecsülve, amit beletesztek a közös életetekbe?

És akkor még csak a munka-háztartás témakört említettem (nem esett szó a gyerekekről, a szabadidő eltöltéséről, vagy akár a szexualitásról…)

Visszatéve a nőkre. Arra vagyunk nevelve, hogy feleljünk meg az elvárásoknak. Legyünk jól kereső munkaerők, szexbombák, konyhatündérek, takarítónők, családanyák, barátok, támogatók, megértők, csendesek, cukik… Mert akkor vagyunk „jó nők”, szerethetők, ha mindezt hozzuk. Az ilyen nő kiszolgálja a férfit. Csendben. Mosolyogva. Igények, vágyak, szükségletek nélkül. Hmmm… Mennyire disszonáns elképzelni, hogy ilyenné tesznek minket / tesszük magunkat.  És ez sem „elég jó”. Sem a másiknak, sem magunknak…

A férjek nem boldogok így, ki tudja, miért… A fiaink a nőket cselédnek tekintő, férfiatlan, elkényelmesedett kisfiúkká cseperednek… Ráadásul a nők is savanyú uborka képpel teszik a „dolgukat”…
Tudom, nem mondtam semmi újat. 
És hogy minden elemét hosszan lehetne tárgyalni. Érzékeny területek, és sok vitát robbanthatnak ki.

Nem célom világmegváltani, ahogy a lányokkal sem volt szándékunk senkit leszólni. Tisztában vagyunk vele, hogy a férfiak éppúgy nehéz helyzetben vannak sok tekintetben, mint a nők. Beszélgettünk. Érzésekről, megélésekről. A testünkben, a lelkünkben és a szellemünkben keletkezett lenyomatokról, amelyeket az elhanyagolás, az elhallgattatás, a vágyaink elfojtása okozott éveken át. Nem robbantunk ki forradalmakat. Nem fejezzük le a férjeket. Nem hagyjuk el őket, ha nem muszáj (akkor lépünk, amikor már az egészségünket fenyegeti a kapcsolat nemműködése).

Csupán feltettük a kérdést…

  • Mi lenne, ha mostantól magunkat ugrálnánk körbe?
  • Mi lenne, ha a saját kívánságainkat lesnénk?
  • Ha magunkat kérdezgetnénk nap mint nap, hogy mire vágysz, mitől lennél boldog?
  • És mi lenne, ha ezeket megadnánk magunknak? (Természetesen úgy, hogy ezzel nem sértjük mások határait, és a számunkra fontos embereket, kapcsolatokat!!!)
  • Mi lenne, ha elhinnénk végre, hogy megérdemeljük? 

Nem a teljesítményünkért. Pusztán azért, mert vagyunk… 

A Nő és a Fa

Miért szeretem a fákat? Mert olyanok, mint a jól működő női minőség. Érdemes tőlük tanulni.

Ők a nyugalom, a harmónia, a béke megtestesítői. Tökéletes egyensúlyban vannak.
A folyamatos fejlődés, növekedés, megújulás és a körforgás tanítómesterei. A női bölcsesség ebben a ciklikusságban rejtőzik.
Tudás él bennük, melyet át is adnak, ha odafigyelünk.
Gyógyító erővel rendelkeznek (lásd pl. Bach virágterápia, rügyterápia, fitoterápia, aromaterápia stb.).
Őriznek, védenek és támogatnak, amikor szükség van erre.
Ajtóként, átjáróként működnek, mely összeköti ezt a síkot más világokkal.

Elgondolkodtató, hogy úgy kellene felépíteni az életünket, mint egy fát:

– Legyen erős gyökérzete, amely stabil alapokat, tartást ad. Ez a rész a bennünk élő ösztönerőkkel kapcsol össze. A gyökerekből készült főzetek az ösztönös, tudattalan, érzelmi energiákra hatnak. Stabilizálnak, lekötnek a földi szférába.

– Az erős törzs fizikailag jó állóképességet jelöl. Biztosítja a mostban, a jelenben létezést, a testi jóllétet.

– A lombkorona az ég felé nyúlik, felfelé törekszik, a szellemi és a kapcsolati energiákkal dolgozik. Virágokat, terméseket itt hozunk. Segít kapcsolódni a belső énnel, a belső hanggal. És ne felejtsük el, hogy a fák társas lények, folyamatosan kommunikálnak egymással. Így az „ágainkkal” mi is megtalálhatjuk azokat az embereket, akikkel érdemes együttműködnünk, bármilyen téren. A jól működő szociális kapcsolatok elengedhetelenek a valódi egészség eléréséhez.

Vagyis a fák és a WHO egyetértenek abban, hogy „Az egészség nem a betegség hiánya, hanem a testi, lelki, szellemi, szociális jóllét állapota!”

A Ragyogó Nő titka…

Mint minden, ami működőképes, ez is végtelenül egyszerű. A külső-belső ragyogás kulcsa a Tisztaság.

Furcsán hangzik, hogy felnőtt embereknek ezt ki kell hangsúlyozni? Emlékezz a Covid kezdetére, amikor megtanítottak kezet mosni… Elvileg evidens. Gyakorlatilag már kevésbé. Mert a tisztaság nem csupán a mosakodáson múlik.

Minden szinten jelen van.

Testben: „Ép testben ép lélek.
Szeresd és ápold a tested! Emellett a fizikai sík részét képezik a cselekedeteink, a környezetünk, és a kapcsolataink.

Vagyis, mi kell a fizikai tisztasághoz?
– Megfelelő higiénia, tisztálkodás.
– Méregtelenítés.
– Természetes kozmetikumok.
– Minőségi ételek.
– Tiszta víz.
– Sport, tánc.
– A gondolatainkkal, érzéseinkkel és vágyainkkal harmonikus tettek.
– Rendben tartott otthon, munkahely, környezet.
– Az adok-kapok viszonyok egyensúlya.
– Nyugodt, rendezett anyagiak.
– Korrekt, tisztességes élethelyzetek, emberi kapcsolatok!

Lélekben: „Tiszta szív.
Nem véletlen, hogy az ókori egyiptomi mitológiában a szívet helyezték Maat mérlegére, hogy kiderüljön, pihekönnyű-e, vagy a bűnök súlya nyomja? Jó embernek tartod magad? Ha „szívből szólsz”, az építő, segítő, szeretetteljes? A bánat, a szégyen, a bűntudat, a harag, a gyűlölet, az irigység természetes ugyan, és ezt is meg kell éljük néha. De nem mindegy, hogy mennyire mindennapos vendégek. Hangold magad a jóságra és a jóllétre!

Például ezekkel:
– Tiszta lelkiismeret.
– A Jelen megélése.
– Művészetek.
– Terápia!
– Pozitív, magas rezgésű érzelmek. Szeretet, öröm, boldogság, optimizmus, lelkesedés, elégedettség, hála…

Szellemben: „Aranyhajad a sarkadig érjen…
Minden fejben dől el. A gondolataid óriási teremtőerővel bírnak, meghatározzák az érzelmi és a fizikai állapotodat. Valamint azt, hogyan beszélsz és cselekszel. Aszerint bánsz magaddal és másokkal, ahogy gondolkodsz. Ragyogjon az elméd, mert az intelligencia igenis szexi.

Vagyis erősítsd ezeket:
– Szép, építő, konstruktív gondolatok.
– Pozitív hozzáállás.
– Tanulás.
– A negatív, destruktív hírek minimalizálása (tájékozódj, de ne hergeld magad a hírfolyamokkal, inkább olvass könyvet).
– A panaszkodás elkerülése, helyette segítő beszélgetések folytatása.
– Tiszta, egyenes, őszinte kommunikáció.

És amivel még kiegészítenéd.

Élet ott van, ahol tisztaság van. Ahogy a vízben, a folyamatos belső mozgás, hullámzás révén tisztul a tó, és milyen csodás világot teremt. Ám a mocsárban halál vár. Mozogj, lélegezz, tisztulj, hiszen itt az idő, hogy felfrissülj, újjászüless a természettel együtt, és ragyogj! Ragyogjon tisztán a fényed!

Abból tudsz adni, ami benned van!

És hogy gyakorlatias boszibölcsességet is olvashass, íme az április végén, a forrásvízről szóló posztomban említett géltestápoló receptje!

Az összetevők aránya hozzávetőleges, úgy alakíthatod, ahogy neked tetszik.

Hozzávalók 200 ml géltestápolóhoz:
– Forrásvíz
– 20-50 ml aloe vera gél
– 1 kiskanál növényi glicerin
– 1-2 csepp E-vitamin
– 1 kiskanál Solagum vagy Xantan (természetes gélképzők)

Opcionálisan:
– 10-20 ml varázsmogyoró víz, de bármilyen virágvíz kiváló (levendula, rózsa, narancsvirág stb.)
– pár csepp kollagén, Q10 koenzim és egyéb csodaszer az örök fiatalságért
– 2-5 csepp illóolaj

Elkészítés:
Önts egy mérőedénybe 100 ml forrásvizet, és add hozzá a többi összetevőt. Majd adagolj hozzá annyi forrásvizet, hogy elérd a teljes (200 ml) mennyiséget. Ezután egy elektromos habverővel kevergesd pár percig, amíg a folyékonyból eléri a laza gél állagot. Töltsd flakonba, és már használhatod is.
Kicsit fog még sűrűsödni, ne lepődj meg. A gélképző por mennyiségének változtatásával szabályozhatod a szilárdságát.

Én is ezt használom, mert nagyon tiszta, frissítő, egészséges, természetes. Ráadásul a közeledő nyárban külön előnye, hogy semmiféle zsíros érzést nem hagy, hiszen folyadékokból áll. Aki az elmúlt napokban kipróbálta a stúdióban, érezhette, hogy úgy issza be a test, mintha szomjazna rá.
Kedvet kaptál hozzá?

A forrás…

Kicsit előbbre hoztuk a Föld Napját, és vasárnap kirándultunk egy nagyot az erdőben. A három Boszi. Most is kihasználtuk a délutánt a sétára, hogy este, holdfényben töltsük fel a palackokat a forrásnál. Miért mesélem el? Mert sokszor kérdeznek, hogy miért nem kap el a legtöbb betegség? És hogyan lehet fiatalabbnak látszani a valós kornál vagy tíz évvel, smink nélkül? Nem, nem genetika. Nem kell hozzá szűzlányok vérében fürdeni. És nem vagyok vámpír sem. A legtöbb „trükköm” nagyon egyszerű és mindenki számára elérhető. Nem drága. Nem luxus. És a célja az egészség. A szépség csupán következmény.

Az egyik ilyen, hogy amennyit csak lehet, forrásvizet iszom. A napi minimum 3 liter folyadékon túl ebből készítem a kávét, a teát, az ételeket. Ezzel locsolom a virágokat és az állatkáknak is adom. Készítek belőle testpermetet, hajtápláló folyadékot, testápoló gélt.

És a legszebb az egészben, hogy „ingyen” elérhető, hiszen kis országunk tele van gyógyforrásokkal. Az egyik ilyen a Lajos-forrás a Pilisben, Budapest környékén. Amellett, hogy több túraútvonal bejárható innen, így egész napos programnak kiváló, ez a hely autóval megközelíthető. Kátyús, de járható betonút visz a forráshoz épített parkolóba. Úgyhogy törékeny nőként sem probléma elhozni vagy 100 liter vizet.

De az összehasonlíthatatlanul tiszta, friss ízén, és a hűtés nélkül is megmaradó hideg hőmérsékletén kívül miért szeretem még ennyire?

A Bach virágterápiában a forrásvíz egy esszencia, „A rugalmasság gyógyírja”.

Dr. Edward Bach ezt írja róla:
„Azoknak, akiknek életfelfogása túlságosan szigorú. Megtagadják maguktól az élet kellemes dolgainak élvezetét, mivel úgy vélik, azok nem egyeztethetők össze munkájukkal. Keményen kormányozzák önmagukat. Bármit megtesznek, amiről úgy gondolják, hogy egészségüket, erejüket, aktivitásukat szolgálja. Remélik, hogy életükkel példát szolgáltatnak másoknak, akik az ő elképzelésüket követik majd, és ezáltal jobb emberekké válnak.”

Vagyis a forrásvíz segíti a testi-lelki-szellemi rugalmasság visszaszerzését. Átadja nekünk az egyensúlyt, a megújulást, az állhatatosságot, az időtlenséget, amelyet hordoz. Csökkenti a görcsösséget, a szigorúságot, a valójában nem fontos dolgok jelentőségét. Segít elfogadni a tökéletlenséget. Hatására az élet örömtelibbé, élvezetesebbé, az önmagunkról alkotott kép elfogadóbbá és megbocsátóbbá válik. Ráébreszt, hogy a fejlődés, a tökéletesedés úgy is kivitelezhető, hogy közben nem mondunk le a boldogságról. Pozitív forrásvíz-állapotban az ember képes tiszteletben tartani és kielégíteni testi-lelki-szellemi igényeit. Éli a kreativitását és élvezi a mindennapokat, a tetteit. Nem ragaszkodik felesleges szabályokhoz, az aktuális helyzetekhez remekül alkalmazkodik.

Csökkenti a test merevségét, rugalmatlanságát (pl. izomfeszülés, reuma, feszültség, érelmeszesedés, vérnyomás problémák, epekő, vesekő stb.), a görcsöket, és az aszketikus, mártír hajlamokat.

A forrásvíz magas energiaállapotú folyadék, így egészségmegőrző, fiatalító, ránctalanító, természetes élénkítő. Gyorsítja a regenerációt betegség, sérülés esetén. Sportolókkal végzett kutatások alapján teljesítményfokozó.

Méregtelenítő hatását azonnal érezni lehet az első napokban fokozódó vizeletkiválasztás által. Emellett az egész szervezetet megtisztítja. Ritka esetben előfordulhat, hogy pár napig a test egyes részein apró, pattanásszerű kiütések jelentkeznek. Ezek a bőrön keresztüli méregtelenítés mellékhatásai. Elmúlnak, és utána a bőr szebb, fiatalosabb, tisztább lesz. (Érdemes megfigyelni, hol jelennek meg a tünetek, ugyanis ez rávilágít a lelki, mentális folyamatokra, amelyek szintén tisztulni kezdenek…)
Kiváló kiegészítő fogyás elősegítésére, az elhízás kockázatát nagyban csökkenti.

Ugye ennyi is elég, hogy kedvet kapj egy pohár finom, friss vízhez?

Íme Melinda néhány boszorkányos szépségtippje:

– Igyál legalább 2-3 liter forrásvizet naponta. Még a kávé is finomabb ezzel.

– Töltsd spray flakonba, és mielőtt bekennéd az arcod (tested), fújd be vele magad, majd a vizes bőrre vidd fel a testápolót.

– Tehetsz hozzá pár csepp illóolajat, így az aromaterápia jótékony hatásai szintén érvényesülnek. Plusz élvezetes, egyedi, és nem csak a bőrödnek fog tetszeni, hanem máris összedobtál egy természetes testpermetet.

– Permetezd a hajadra naponta többször, hogy frissebb és élettelibb legyen.

– Xantánnal összekeverve bármilyen folyadékból gélt készíthetsz. Aloe verával még csodásabb hidratáló test- és arcápolót kapsz, amely könnyen beszívódik, nem hagy zsíros érzést a bőrön.

Vagyis használd kívül-belül, ahogy tetszik, és élvezd a tiszta, friss, természetes egészség (szépség) állapotát!

„Fecseg a felszín, hallgat a mély”

Vasárnap délután. Napfény, kutya, barátság. Séta a tó partján. Töltődés. És a vízzel áradó érzések, gondolatok… Mi jut mindig eszembe róla? A mélység. Hiányzik. Békével tölt el, ahogy nézem a tiszta, egyszerű leképeződését a természetben. Nem értem, miért távolodtunk el tőle?

Világ életemben kérdés volt a „felszínességhez” való viszonyom. Egyrészt, mert amikor rám néznek ismeretlenek, meg lehetne róluk mintázni a kognitív disszonancia szobrát. Szép, úgyhogy biztos nem okos. Ha nem buta, akkor öntelt. Ha nem beképzelt, akkor hűtlen. Ha nem csapodár, akkor kihasznál. Ha nem bánt, akkor legalább anyagias. Ha nem aranyásó, akkor… Neki könnyű, mivel táncol, edz minden nap, nem kell elmennie terembe (tényleg?). Genetika… Nincs gyereke… Tuti támogató a családja, gazdag a pasija stb., hisz élhet a művészetnek, lehet saját vállalkozása… Pedig, ha bepillantanának a kulisszák mögé… Kevesen néznek a felszín alá, hogy meglássák a valóságot és a mélyben rejlő, igazi szépséget. Nem csupán bennem. Mindannyiunkban.

Másrészt sokáig számomra is kétséges volt, hogy a szépség iránti vonzalmam felszínességnek számít-e? Érdekes módon szinte egyetlen kapcsolatom sem volt gyönyörű férfi. Külsőre átlagosan vonzóak voltak. Viszont mindig fontosnak tartottam, hogy fizikai síkon csábító legyen a szememben, akivel együtt vagyok. Habár az intelligencia többet ér akármekkora bicepsznél vagy pénztárcánál, és egy jó beszélgetés a legerősebb afrodiziákum, azért még el kellene vetni a testi vonzerő fontosságát? Mára sikerült feloldanom ezt a feszültséget. Hiszen a valódi szépség tényleg belülről fakad. A test, a lélek és a szellem harmóniájából. Ez amellett, hogy átsugárzik, magával hozza azokat a mindennapi cselekvéseket (életmódot), amelytől az elme pallérozódik, az érzelemvilág gazdagszik és a test egészséges lesz. Tényleg nem a méret a lényeg. Hanem a tartás.

És mégis fáj ez a mindenhol jelen lévő sekélyesség. Akik táncolunk, sportolunk gyerekkorunk óta, megtanuljuk, hogy akkor érhetünk el valódi eredményeket, ha elmélyülünk abban, amit csinálunk. Nem kell profivá válni mindenben. Ám az igazi előnyeit akkor élvezheted, ha nem csak belekapsz ebbe-abba. Hanem ha kitartóan, elkötelezetten csinálod azt, amit a magadénak érzel. Sajnálom, hogy kiveszőben van a gyermekek ilyen nevelése…

Mert nem csak a testnevelésben lenne fontos, a terápiás munkámban szintén látom:
Mennyire hatástalan, ha valaki épphogy belekóstol mindenbe is. Egyik instant istennő képző kétnapos workshop-elvonulás-varázsláson a másik után vesz részt külön oktatóknál, várva a csodát, ami majd azonnal megvalósul anélkül, hogy neki tennie kellene ezért valamit. Alászállás nélkül. Elmélyülés nélkül. Felelősségvállalás, szembenézés, döntések nélkül. Nem kell mindenkinek profi táncossá vagy megvilágosodott Buddhává válnia. Nem kell bejárni a Marianna-árkot és a Himaláját. Tök jó a Balaton és a Kékestető. De ne várjuk a tótól, hogy óceán legyen…

(Most az önismeret, a gyógyulás, a fejlődés oldaláról közelítettem meg a kérdést. Helyszűkében nem mennék bele a magánéleti, párkapcsolati, ismerkedési, családi, munkahelyi viszonyokba, amelyek túl sok esetben ugyanilyen felületesek, csapongóak és a látszatról szólnak…)

Kettős érzések kavarognak bennem. Élvezem, ahogy a mindennapjaimban el tudok merülni mindenben. A gondolataimban, a tanulásban, a tanításban, az alkotásban, az inspiráló élményekben. Az érzéseimben, legyenek azok fájóak vagy boldogítóak. A testem megéléseiben, a mozgás, a táplálkozás, a testápolás, a szexualitás, az érzékelés révén.

És bosszankodom. Mert szeretném, hogy ezeket megtapasztalják azok, akik velem kapcsolatba kerülnek. Akik tanulni jönnek hozzám, vagy akár barátok, szerelmek.

Több évtizedes tanári-segítői tapasztalattal tudom, hogy nem lehet belökni őket a „mélyvízbe”. De fokozatosan megtanulni úszni igenis érdemes. Hogyan mutathatnám meg nekik még hatékonyabban, hogy válasszanak egy irányt és haladjanak azon az úton? Kitartóan, kíváncsian, érdeklődően. Minden nap beletéve annyit, amennyit éppen tudnak. Élvezve minden egyes lépést. Akkor is, ha épp nehezebbnek tűnik, vagy visszaesésnek látszik. Látva a fejlődést, az irányt és a célt. A fokozatosságban rejlő biztonságot. Megértve, hogy ha valamit el szeretnék érni, abba nekem kell energiát tennem. Időt, pénzt, munkát. Tudva, hogy hova és mennyi idő alatt szeretnék eljutni, és ennek mértékében cselekedni. Nem csupán hallgatni, olvasni, írogatni, elmélkedni, beszélni róla…

Hanem Tenni érte! Túllátni a felszínen. Elmélyülni abban, amit (akit) választottam. Mert hiába a látszat, a fecsegő felszín. A csodák emögött várnak. A csendes, békés, kincseket rejtő mélyben…

Hol vannak a Férfiak?

Hétvégén egy nagyon elgondolkodtató táncélményben volt részem. Érdekes, hogy megint a néptánc pendítette meg ezeket a húrokat. A Duna Művészegyüttes Székelykapu című darabját volt szerencsém látni a Müpában.

Az első felvonás a táncszínházi énemnek volt inspiratív. Imádom a balett összes formáját, tisztelem a képviselőit, ott vagyok minden előadáson, amin csak lehetséges. Ám látni egy alkotást, amelyben nem baj, ha nem rúgjuk orrba magunkat és nem tekerjük a lábunkat a nyakunk köré… háromszor… Újra és újra fellelkesít. Hiszen nézd, a test annyi mindenre képes! Olyan sok lehetőség van a mozgásban! Az egészségesen használt erő, a minőségi tartalom, amely bármilyen formát ölthet, igenis megnyilvánulhat negatívba hajló spárga nélkül is… Békés mosolyt csalt az arcomra, és új lendületet adott az alkotáshoz!

A második rész alatt, mint mindig, amikor néptáncot látok, elsőre a férfi táncok keltették fel az érdeklődésem. Virtuóz, energikus, látványos, pontos… Női lényem minden rétege sóhajtva kérdezte: Hol van manapság ez az őszinte, tiszta szándékú, tartással, önbizalommal rendelkező, szenvedélyes, megbízható, örömteli, bátor, harcos, cselekvő férfierő??? Miért nincs jelen a mindennapokban (tisztelet a kivételnek!), ha a táncunkban ennyire tisztán megpillantható?

És akkor áthelyeztem a figyelmem a Nőkre. Megadták a választ…

Hoztak mindent, ami egy nőt Nővé tesz. Belső tartást. Büszkeséget. Erőt. Nyugalmat. Harmóniát. Tisztaságot. Felemelt fejjel táncoltak, fontosságuk teljes tudatában. Nem akartak olyanok lenni, mint a férfiak. Nem akartak versengeni velük a figyelemért. Viszont ott álltak mögöttük és mellettük. Ha kellett, forogtak körülöttük. Megtartották őket, stabil támaszul szolgáltak, biztos pontként. Vagy épp ők adták a hátteret… Mosolyukkal, énekükkel, csillogó szemükkel, csodálatukkal inspirálták a férfiakat, hogy minél több erőt mutassanak, hevesebben táncoljanak, hozzák ki magukból a legtöbbet…

Hálásan néztem ezeket a nőket. Ismeretlenül is szerettem őket. Megköszöntem azt az ősidők óta létező tudást, amit közvetítettek.

Mert várhatjuk mi a férfiasságot, hiányolhatjuk. De ahhoz, hogy ezt a hihetetlen energiát „kezelni” tudjuk, nekünk is meg kell erősödnünk, női módon. Nem erőszakosan. Nem harcolva, nem versengve, nem dacolva. Hanem a mi erősségeinket használva, a saját szerepeinkben.

Hogy megtartó támasza legyünk a Férfinak.
Hogy hagyjuk őt érvényesülni, támogassuk a megnyilvánulásait.
Hogy inspiráljuk, bátorítsuk, tiszteljük és csodáljuk, a leghétköznapibb tetteit is.
Hogy hátteret, otthont, biztonságot, stabilitást teremtsünk.
Hogy begyógyítsuk a sebeit és tápláljuk a testi-lelki-szellemi törekvéseit.
Hogy szépséget, örömöt, melegséget, szenvedélyt, tartalmat hozzunk az életébe.
Hogy okot adjunk neki a cselekvésre.
Hogy valódi Társai legyünk…

Mert akkor nem tör össze minket az az elemi erő, ami a Férfiban lobog, és amire áhítozunk, ha képesek vagyunk „ellenpontozni”, kiegészíteni.

Mi lenne, ha nem a férfiakat akarnánk megváltoztatni?
Kezdjük önmagunkkal! Váljunk mi olyan Nőkké, akikért felébred ez a Férfierő, akivel egyenrangú, egymást erősítő kapcsolatban élhetünk! Ez legalább rajtunk múlik…

„A végzet hatalma”

Ma délelőtt végre kisírtam magam. És egy megértő barátot is kaptam segítségül tanárom és táncpartnerem személyében. Pedig nem volt tervben… De az időzítések… Minden pillanatban rácsodálkozom arra a csodálatos rendre, amelyben élünk… És a szimbolikájára…

Szombaton elvállaltam egy csoportos tanfolyam megtartását egy embernek. Valahogy erős megérzésem volt, hogy ez fontos. Mégsem a szokásos lelkesedéssel vártam. Kettős érzések kavarogtak bennem. Amikor odajött a hölgy, nagyon feszült volt. Udvariasan, de őszintén elmondta, hogy most kábé minden zavarja, és lehet, nem is marad. Ültem vele szemben, ittuk a teánkat. Megnyugtattam, hogy ezt is választhatja, semmi gond. Kérdeztem. Válaszolt. Sírt. Adtam neki egyszarvús zsepit. Megváltozott a tartása, a hanghordozása, a beszédessége. És maradt. Négy órával később mintha egy másik nő ment volna ki a teremből. Szeretettel búcsúztam tőle, és hálás voltam, hogy megint megélhettem, ahogy a női erőnk megváltoztatja valaki világát…

Másnap reggel eszembe jutott, hogy évforduló van… A volt kapcsolatommal ezen a napon találkoztunk. 7 éve. Nem részletezem itt, de ez volt a „legrosszabb” választásom… Évek burkolt bántalmazása, és további, gyógyulással töltött esztendők követték. Ismét kettős érzelmek kerítettek hatalmukba. Magánember részem szerette volna semmissé tenni mindezt. Visszamenni és másként dönteni. El sem kezdeni… A bölcsebb énem pedig tudta, hogy enélkül nem lennék ma az, aki vagyok… Nem mentem volna keresztül ekkora változásokon. És nem alkottam volna meg a táncterápiás módszert, amellyel másoknak is tudok segíteni. Mint tegnap… De azért b…meg…

Úgyhogy este elmentem a Metropolitan Opera közvetítésre. És nagyot nevettem, amikor eszembe jutott, mit nézek meg… Verdi: A végzet hatalma… Köszi szépen a választ!

Hétfőn délelőtt a szocioterápia képzésen pont az én alkotásomat elemezte a csapat. Találó volt. Tetszett, ahogy „ismeretlen” emberek ráéreztek, mi foglalkoztatja a lelkemet. És mivel éreztem, hogy a testem is küldi a jelzéseket, miszerint figyu, ez sok feldolgozandó érzés, kivételesen inkább otthon maradtam tréningezés helyett. Kellett…

Mert másnap reggel éreztem, hogy egy fájdalom kijött: jobb oldalon a nyirokcsomók. Megint a férfi oldal… és az immunrendszer. Védekezés, az életellenes dolgok likvidálása. Megmosolyogtatott, ahogy a testemet figyeltem: a bal (női) oldalam tökéletesen működik. Erős, fájdalommentes, aktív. De a jobb (férfi)… gyengébb, érzékeny, és most a nyirokmirigyek… Oké, nőnek születtem, örülök, hogy ezt boldogan élem, nademostmárna…

Hát igen, ez a 7 éves ciklus vége… tisztul, aminek ideje pusztulnia. Kilépve a házam elé még nagyobb meglepetés fogadott. Egy tárgy, ami időben és emlékekben ahhoz az időszakhoz kötődött, eltűnt… és helyette a kocsim ablakán egy szál rózsaszín jácint mosolygott…

Vége egy 7 éves körnek.

Szerda hajnalban volt a Tavaszi Napéjegyenlőség, Ostara ünnepe, amely a feltámadás, az újjászületés pillanata.

Ugyanerre a napra esett a Boldogság Világnapja.

Csütörtökön a csillagászati újév köszönt ránk.

Jövő hétfő Gyümölcsoltó Boldogasszony napja.

Hétvégén pedig egy Bolondok napjával megbolondított Húsvét érkezik.

Minden a megújulásról, az újrakezdésről mesél…

Ugye, hogy nincsenek véletlenek? Te meglátod a jeleket? Ellenállsz az élet áramának, vagy élsz a lehetőségekkel?

Van Gogh kiállítás

Minden csalódás forrása az elvárás.
Amikor olvastam pár kritikát a most nyílt interaktív Van Gogh kiállításról, még inkább érdekelni kezdett, mi nem tetszik már megint egyeseknek? És megnézve, megértettem. Sznobizmus és elvárások… tedd félre és menj el, szerintem nagyon jó!!!

A modern kor művészete a digitális világ. A mi gyermekeink számára ez a természetes, nekünk izgalmas kaland. Ami jól használva gazdagít. Kifejezetten ajánlom eme programot, ha szeretnéd a gyerekeidnek szórakozató módon megmutatni a műveltség és a művészet szépségét.

Ne várd, hogy olyan lesz, mintha a Szépművészetiben néznéd az eredeti képeket! Ez a tárlat teljesen mást ad. A leírások érdekesek, informatívak, nem tolják túl az edukatív tartalmakat, mindenkinek befogadható a mennyiségük. A reprodukciók csak díszítőelemek, nem akarják az eredeti alkotást helyettesíteni. Az animált képek zseniálisak, a térbe helyezett művek hangulatosak. Valóban alkalmas szelfizésre, ám ennél több. Ekkora méretben, megérinthető formában találkozni egy ember által látott világgal teljesen újszerű a múzeumi képnézegetés után (amit nem mellesleg, imádok).

A fő térben pedig egy csoda vár. Hatalmas terem, kényelmes napozóágyak, és körülötted, még a padlón is, három korszakra tagoltan láthatod a festő híres alkotásait megelevenedni, mozogni, élni. Nem tudom, hányszor néztem végig, csak hogy egy-másfél órát töltöttem ott. Mert mindig volt valami, amit még fel lehetett fedezni. Mert egyszerre volt megnyugtató és izgalmas. Utazás olyan helyekre, amelyeket egy másik ember elméje alkotott.

Az utolsó részt se hagyd ki! Igen, a VR élményért kell plusz 500 forintot fizetni (ami amúgy a 6-7 ezres jegyár mellett szerintem már igazán belefér, nem kell kritizálni). Én most is odavoltam érte. Hihetetlen, hogy még átélhetőbbé tette a képek által teremtett világot. Soha ilyen közel nem voltam ahhoz, hogy ezeken az utcákon, mezőkön, erdőkben sétáljak. Betérjek a kávéházba, lemenjek a folyópartra, figyeljem az embereket és a csillagos, kavargó éjszakai égboltot…

Számomra Van Gogh olyan, mint a költészetben Petőfi. Egyszerűségében gyönyörű. Ha a költőnk azt írja, hogy „kis kék virág”, az egy kis kék virág. Épp csak annyi szimbolikával, amennyit bárki lelke azonnal ért. Van Gogh képeiből ugyanez a nemes, tartalmi egyértelműség sugárzik. A napraforgói valódi virágok másolatai, és hogy több fázisban szerepelnek a képen? Persze, hisz gyorsan hervadtak, miközben festette őket hajnaltól napestig. Ha mégis a szimbolikát keressük, nem kell túlagyalni. Az élet ciklusai egy képben. A ragyogás és az elmúlás pillanatai, amelyek külön-külön szépek vagy rémisztőek, ám egyben rátekintve valami csodát, teljeset és tökéleteset hoznak létre. Ilyen az élet… („A nagyszerű dolgok nem fellángolásként, hanem egy sor kis dolog együtteséből állnak össze.”)

Ez a férfi életében egyetlen képet adott el. Nem volt híres, ünnepelt sztár, csendben alkotott. („Ha értékes leszek később, akkor most is az vagyok. Ahogy a búza akkor is búza, amikor kezdetben az emberek még fűnek nézik.”) Ma 50-80 millió dollárért kelnek el az alkotásai. Lelkésznek készült, művész lett. És hálatelt szívvel köszönöm, hogy ami akkor kudarcnak tűnhetett, ilyen csodák létrejöttét tette lehetővé… (A saját eddigi életutam dereng fel, és ebből a perspektívából még boldogabb vagyok, hogy azokat a döntéseket hoztam, amelyeket.)

Szintén inspiráló, hogy számára a művészet ösztönös terápia volt. („…és aztán ott van nekem a természet, és a művészet, és a költészet, ha ez nem elég, akkor mi lenne elég?”) Elméje csupán ezen pillanatokban lelt békére. Bármilyen területen alkotunk, bármennyire tanult vagy ösztönös a folyamat, mindannyian felszabadulást keresünk. A szabadság pillanatait, amelyekben színtisztán önmagunk lehetünk. Megfoghatóvá tegyük azt, ami bennünk tombol. Legyen az szép vagy rút, magasztos vagy fájdalmas… Mert a nevetés és a sírás egyaránt gyógyít.

Renoir képei azt üzenik, hogy a művészet célja az örömszerzés. Van Gogh (és a legtöbb, traumáitól inspirált alkotó) elénk tárja, hogy a kínból is lehet csodát teremteni! Nem csak milliókat érő alkotásokat! Íme néhány neki tulajdonított idézet, amely megmutatja, hogy a lélek szépsége a gondolatokból fakad. Mindegy, hogy írsz, festesz, táncolsz, zenélsz stb., engedd meg magadnak! Hiszen mindegy, mit gondolnak most rólad. És azt sem tudhatod, hogy az utókor emlékszik-e majd rád. De alkoss, önmagadnak, önmagadért, mert a világ végül gazdagabb lesz általad.

„Van olyan ember, akinek nagy tűz lobog a lelkében, de soha, senki nem jön, hogy megmelegedjen mellette. Az arra járók nem látnak mást, mint a kéményből gomolygó kis füstöt, és továbbmennek.”

„Milyen lenne az élet, ha nem lenne elég bátorságunk ahhoz, hogy kipróbáljunk dolgokat?”

„Ha hallasz egy belső hangot, amely azt mondja, hogy „te nem tudsz festeni”, akkor mindenképpen csak fess tovább, és a hang majd elhallgat.”

„A szabályszerűség aszfaltozott út: kényelmes járni rajta, de egy virág sem nő rajta.”

„Jó dolog sok mindent szeretni, mert ebben valódi erő rejlik, és aki sokat szeret, sokat cselekszik, és sokat ér el, és amit szeretettel teszünk, azt jól csináljuk.”

„Mennél többet gondolkodom rajta, annál inkább érzem, hogy semmi sincs, amiben több művészet lenne, mint szeretni az embereket.”

„Mennyi szépség van a művészetben! Ha az ember csak vissza tud emlékezni mindarra, amit látott, akkor már sosem henyél, igazában sohasem magányos, és nincs többé egyedül.”

„A művészet arra való, hogy megvigasztalja azokat, akiket megtört az élet.”

„Ám legyen mélabús, aki akar, nékem elegem volt belőle. Már csak vidám óhajtok lenni, akár a pacsirta tavasszal! Nem is kívánok mást dalt énekelni, mint: szeretni még!”

„Az élet olyan, mint a rajzolás: néha gyorsan és határozottan kell cselekednünk, a dolgokat erélyesen kézbe vennünk, és arról gondoskodnunk, hogy a nagy vonalak villámgyorsan előttünk álljanak. Semmiféle lagymatagságnak, kételkedésnek itt nincs helye, a kéz nem remeghet, a szem nem pisloghat ide-oda, hanem egyedül csak arra irányulhat a tekintet, ami előttünk van.”

// Gyakorlatias tippek a kiállításhoz:
– Vigyél magaddal innivalót, mert nincs büfé. Megdumcsiztuk ezt az alkalmazottakkal, ők is támogatták, hogy legyen!
– Menj el mosdóba előtte, a ruhatár után, mert bent nincs.
– Szánj rá minimum 3 órát, legalábbis ha elolvasnál mindent, lőnéd a szelfiket és pihennél egy jót a vetítőteremben. Érdemes többször végignézni!
– Fizess be a VR élményre is!
– Tervezd be mihamarabb, mert most nyitott, és meglepő módon, vasárnap délután nem volt tömeg. //

Mire vágyik egy Nő?

Az elmúlt napok igazán érdekes beszélgetéseket hoztak. Sok ötletem született, amit idővel megírok, hátha érdekel. Az egyik egy visszatérő kérdés volt, melyet gyakran hallottam már férfiaktól. És mint kiderült, több nőtársam sem kivétel ez alól…

„Ha egy nő ennyire képes felépíteni az életét, rendelkezik mindennel, amire szüksége van a mindennapokhoz, mit adhat hozzá egy férfi?

Régebben szinte nem értettem a kérdést, hisz az egy dolog, hogy pénzt keresünk, van fedél a fejünk felett, kifizetjük a számlákat, mosunk, főzünk, takarítunk magunkra. Hogy van autónk, el tudunk menni színházba, moziba, akár utazni. És igen, szeretni, ápolni, gondozni, tisztelni is tudjuk magunkat. De magunkhoz bújni nem tudunk. Védelmet, támogatást, ölelést, szeretkezést, kézfogást, beszélgetést, megosztott élményeket nem adhatunk magunknak. Sok előnye van az egyedüllétnek. Erőre, önállóságra, stabilitásra tanít. És remek tapasztalat, hogy amikor társra találunk, tudjuk értékelni az összes mindennapi apróságot, amit ő tesz…

Mert a feltett kérdésre a válaszom ez:
„Ne azt kérdezd, hogy mit adhatsz hozzá az életemhez. Azt keresd, mivel teheted könnyebbé.

Tudod, akár egy saját vállalkozásról, akár a magánéletről beszélünk, ha egyedül vagyunk, mindent is mi végzünk el. Például a takarítónőtől az igazgatóig az összes feladat az enyém, nem csupán az, amihez valójában értek, amiért ide születtem erre a világra. Csomó olyan részt el kell látni, amihez nincs affinitásom. Ahogy otthon, ha egyedül vagyok. Persze, megoldom, mint az összes szupernő, akiket ismerek (és akiket nem). Mind meg tudjuk tanulni a honlapszerkesztést, a hirdetéskezelést, a csapszerelést, a glettelést, összerakjuk az IKEA-s bútort és elbírunk két karton ásványvízzel…

Ámde ezek rengeteg időt és energiát vonnak el azoktól a tevékenységektől, amelyeket igazán szeretünk. Amelyekhez értünk és amelyekben boldogok vagyunk. Vállalkozóként azt figyeltem meg, hogy miután meg tudtam tenni, hogy a háttérmunkák egy részét kiadjam (pl. hirdetések), sokkal több időm maradt a tanításra, az írásra, a tréningezésre, az alkotásra. És minél inkább ezekkel foglalkoztam, annál sikeresebb kezdett lenni az összes életterületem. A táncban, a terápiában, de még a szabadidőmben, az öngondoskodásom terén is.

Ugyanez igaz a magánéletre. Vannak női és férfi szerepek. Ez nem hátrányos megkülönböztetés. Az emancipáció szükséges volt, de egy dologban nagyon káros. Összemosódott az „egyenrangúság” és az „egyformaság” fogalma. Nem attól azonos értékű egy férfi és egy nő, hogy ugyanarra képesek. Akár tetszik, akár nem, ez képtelenség. De épp ez a szépsége. Mert az erősségeink kiegészítik és fokozzák egymást.

Amikor együttműködünk, és mindenki a saját kompetencia körébe tartozó dolgokat végzi, abból csodás dolog születik. Nézd meg a tangót! A férfi meghatározza az irányt és az időtartamot, azaz a kereteket. Kifelé figyel, vigyáz a nőre és mutatja, merre menjünk. Nem utasít! Felajánlja a lépést. A nő erre válaszol. Elhiszi, hogy a férfi érti a dolgát, jó felé fogja vezetni, és nem kell felülbírálnia a döntését, tiszteli a társát. Megbízik benne. Teheti a saját dolgát. Ami a belső tér, a tartalom, a szépség létrehozása. Minden energiáját abba fektetheti, hogy a lehető legértékesebb alkotást hozzák létre, együtt. Mert nem kell egyedül csinálnia mindent. Nem kell kifelé figyelni, megvédenie magát, megküzdeni az ellenséges erőkkel, miközben villanyt szerel, cipekedik, és nem mellesleg kedves, mosolygós, figyelmes, szexi és remek szakácsnő.

Amikor azt válaszolom, hogy ne hozzáadni akarj az életemhez, hanem könnyíteni rajta, erre gondolok. Tedd a dolgod. Amihez értesz. Amiben jó vagy. Legyél önmagad. Legyél Férfi. És ha ezeket a terheket leveszed a vállamról, ha így lehetek a Nő, aki szintén cselekszi, ami belőle árad és örömmel tölti el, látod? Már boldogabbá tetted az életem. Mert szeretek Nő lenni! Szeretem mindazt csinálni, azt adni, ami az én tehetségem. Ám ehhez kell, hogy legyen időm és terem ezekre.

Hadd idézzem Popper Péter sorait:
„Hiába mondom én valakinek, hogy nagyon szeretlek – azt, hogy valóban szeretem-e, csak ő tudhatja! Mert ha könnyebb velem az élete, ha szabadabb általam, ha jobban el tudja viselni a rárótt terheket, akkor szeretem. Ha rosszabbul él velem, ha boldogtalanabb, bűntudatosabb, ha a terhei megnövekednek mellettem, akkor nem szeretem. Ezt ő tudja eldönteni, nem én! Én csak mondhatom.”

Változás – személyiség vagy viselkedés?

Örök téma, hisz csak ez az állandó. Minden mozgásban van. Ha a felszínen nem is, a mélyben igen. Év elején még gyakrabban felmerül: Új év, új élet… Milyen változásra vágyom? Mit szeretnék megváltoztatni? És itt a kulcs! Mert én változtatok! A lehetőségeket megkaphatjuk ugyan, de ezekkel élni kell(ene). Ha ugyanúgy cselekszünk, mint eddig, miért várunk más eredményt? Új utat járni a régi módon nem lehet.

Minden fejlődés belül kezdődik. A mesékben ez az a pár szó, amikor a hős indulás előtt elrendezi az ügyeit. Elköszön, bepakol a tarisznyába, felkészül, majd nekivág az útnak. Ami telis tele van ismeretlennel, kockázattal, sikerekkel és visszaesésekkel, de megéri. Azért mondom ezt, mert a külső körülmények változása mindig azon múlik, mi alakult át a lelkünkben előtte.

Felmerül a kérdés: bennünk mi változik? Én? A személyiségem? Véleményem szerint nem. Asztrológusként és természetgyógyászként azt látom, a személyiségünk állandó. Jövünk egy alapvető jellemmel. Feladatokkal és lehetőségekkel. Ám az, hogy ezekből a tarisznyánkba tett eszközökből mit hozunk ki… Az rajtunk múlik.

Vagyis, ha változni szeretnénk, nem olyan tulajdonságokat kell magunkra erőltetni, amik nem vagyunk. Hanem a gondolataink, a hozzáállásunk módosításával a viselkedésünkön tudunk alakítani.

Nagyon szeretem a Talmud eme sorait:

„Vigyázz a gondolataidra, mert szavakká formálódnak!
Vigyázz a szavaidra, mert tettekké válnak!
Vigyázz a tetteidre, mert szokásoddá lesznek!
Vigyázz a szokásaidra, mert formálják a jellemed!
Vigyázz a jellemedre, mert az irányítja a sorsodat!”

Mondok egy példát. Én nem vagyok türelmes. Aktív, cselekvő, temperamentumos vagyok, aki szeret dolgozni a céljaiért. Korábban az, hogy „legyél türelmes”, frusztráló volt. Méghozzá azért, mert ezt egy tétlen, kiszolgáltatott, tehetetlen, stagnáló állapotnak hittem. Míg a tánc megtanított: a statikus egyensúly egyáltalán nem mozdulatlan. Nem passzív állapot. Csupán befelé aktív. És bármikor változtathatok. (Ki)léphetek. Emellett, ha élvezem minden mozdulatomat, akkor nem csak az eredmény tölthet el örömmel. Azért táncolok, mert szeretem. Minden egyes pillanatát. Az élet játék. Nem kellene véresen komolyan venni vagy félni tőle. Egyszerűen csak játszani! És akkor megértettem, hogy nem kell türelmessé válnom. Nem kell olyannak lennem, amilyen nem vagyok. Csupán másként érdemes gondolnom rá, így a tetteim is eszerint változnak.

Amikor azt mondod valakire, hogy változzon meg, valójában mit szeretnél? Nem azt, hogy más ember legyen. Hanem hogy másként viselkedjen veled. Ha szeretnéd, hogy figyelmesebb legyen, akkor mondd el, számodra milyen cselekedetek jelentenék ezt. Mert ne hidd, hogy aki szeret téged, nem az! Lehet, hogy nem hoz virágot minden héten (ha neked ez fontos, akkor mondd el, nem gondolatolvasó a másik), viszont megszereli a csapot. Elveszi tőled a bevásárló szatyrot. Kiviszi a szemetet. Betakar, átölel. Jelen van. És ez nem evidens! Észre tudod venni? Képes vagy értékelni? Ha pedig hiányérzeted van, az is oké. Megpróbálnád megfogalmazni, neked mire lenne szükséged? Konkrétan! Cselekvések formájában. Másoktól és önmagadtól.

Mert teljesen mindegy, hogy egy másik emberről, vagy önmagunkról beszélünk. Az elfogadás nem azt jelenti, hogy bármit megtehetsz velem. Hanem hogy elfogadlak olyannak, amilyen vagy. Így szeretlek. De nem vagyok köteles megengedni a számomra nem megfelelő viselkedést. Mert ezen lehet változtatni. És ha szeretem a másikat/önmagamat, akkor a boldogságáért/boldogságomért képes vagyok tenni, elindulni, végigvinni a folyamatokat.

Azt hiszem, sok sérülést elkerülnénk, ha tudnánk: a szeretet létállapot. Amikor változásra vágyunk, nem a szeretet hiányáról van szó. Éppen ez a motiváció és a muníció. Szeretlek (szeretem önmagam), és boldoggá szeretnélek tenni. De abból tudok adni, ami bennem van. Boldogságot boldog emberek tudnak ajándékozni. Téged szeretlek, elfogadlak, nem akarlak átformálni, olyan tulajdonságokat rád erőltetni, amilyen nem vagy. De kérlek, csináld úgy, hogy az mindkettőnknek jó legyen! És mindez fordítva is igaz.